Home » Opinie

Opinie

Trudno jest pisać kiedy jeszcze nie do końca wierzy się, że ta część już za nami. Studium przerosło moje oczekiwania. Wspaniali prowadzący, wspaniali ludzie, morze inspiracji, uwagi i skupienia w towarzystwie wiedzy od podstawowej po zaawansowaną, wszystko rewelacyjnie zaprogramowane. Szczególne podziękowania dla Anity Andrzejewskiej i Andrzeja Pilichowskiego – Ragno za ich pasję, każdą uwagę, niezastąpioną obecność i pomoc w trudniejszych zadaniach. 100 niezwykłych godzin oddanych świetnemu Studium Fotografii warte każdej minuty. Najbardziej cenne lekcje kompozycji i formy otworzyły mi szeroko oczy i głowę a historia na zdjęciach zapisuje się sama … chcę więcej … bo odnalazłam radość i pasję, czego nie da się już zatrzymać.
Małgorzata Lipko

Szczerze dziękuję naszym wykładowcom i nauczycielom Anicie Andrzejewskiej, Andrzejowi Pilichowskiemu-Ragno, Zbigniewowi Wikłaczowi. Jestem zachwycona kursem i poziomem nauki! Nie oczekiwałam aż tak rozwiniętych tematów z historii fotografii, technicznych aspektów i tyle praktyki. Szczególne podziękowanie za wyjście ze strefy komfortu na street i na portret 🙂 Naprawdę dowiedziałam się tyle nowego, dla mnie odkryliście drzwi do świata fotografii jeszcze szerzej! Dziękuje za ciepłe podejście i wsparcie ❤️
Kateryna Skakunova

Studium, poza nową wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, dało mi przede wszystkim ogrom inspiracji i motywacji do dalszego rozwoju. Równie cenne co teoria i ćwiczenia okazały się dyskusje, które otworzyły mnie na nowe sposoby patrzenia na świat i ludzi. Kończę Studium z jeszcze większą pasją i chęcią działania i pogłębiania fotograficznej wrażliwości.
Barbara Winkler

Nauka w Otwartym Studium Fotografii była dla mnie niezwykłą przygodą. Chociaż fotografia fascynuje mnie od dzieciństwa i miałam już swoje wystawy, to wiele się nauczyłam. Ten semestr był dla mnie owocny, odkryłam inne strony robienia zdjęć. Z koleżankami i kolegami robiliśmy sobie nawzajem zdjęcia i dało to rewelacyjne rezultaty. Atmosfera niezwykle przyjazna, prowadzący chętnie służyli radą i ciekawie prowadzili zajęcia. Po Studium zostało mi sporo wiedzy, nowe znajomości, ciekawe zdjęcia, wspomnienia i… zapał do dalszego fotografowania.
Katarzyna Jasińska-Walentek

Bardzo polecam studium każdemu kto lubi robić zdjęcia. Uczy i pokazuje świat fotografii na nowo. Dla mnie bardzo były przydatne wykłady z Panią Anitą, która otworzyła mi oczy i serce. Bardzo dziękuję !!!!!!!!!!!!!!! Pan Andrzej ma ogromną wiedzę techniczną, dużo można się nauczyć od niego.
Oczywiście też rewelacyjny był Pan Kotucha, który pokazał nam historię fotografii.
Gorąco polecam, było REWELACYJNIE!!!!!!!!!!!!!!
Mirosław Pruc

Studium to źródło wiedzy o świecie fotografii pod każdym względem – od historii do sprzętu. Autentyczni prowadzący z pasją. Cotygodniowe zajęcia pozwoliły mi zachować systematyczność w styczności z fotografią i dały motywację do dalszego rozwoju w tym temacie. Szkoda, że to tylko 4 miesiące!
Agnieszka Król

Bardzo Wam wszystkim dziękuję za kapitalnie spędzony czas, to była prawdziwa dla mnie przyjemność i wielka frajda – poznanie Was i wspólna praca z Wami. Będzie mi tego brakowało…co-piątkowej, co-sobotniej rutyny, żeby zdążyć z fotami, na zajęcia itp 🙂. Ale mam nadzieję (i przeczucie), że coś się jeszcze nowego zacznie…. Do zobaczenia!
Robert Oset

Zdecydowałam się na zajęcia w Studium Fotografii, gdyż poszukiwałam sposobu, by otrzymać krytyczny i merytoryczny przegląd moich fotografii, „wyjść z nimi do ludzi”. Myślę, że nie było lepszej drogi. Wybitne osobowości artystyczne poświęcały uwagę moim pracom, dokonując rozbioru na to, co trafne, chybione, co „gada” i „nie gada”. Działo się to w życzliwej atmosferze współtworzonej także przez najserdeczniejszą publiczność – uczestników zajęć. Dobrze zacząć od… dobrego początku.
Danuta Wołowiec

Miałem przyjemność uczestniczyć w zajęciach organizowanych w ramach OSF PK edycja wiosna 2022. Myślę, że każdy miłośnik fotografii znajdzie tu coś ciekawego niezależnie od stopnia zaawansowania. Od podstaw począwszy (technika, ekspozycja), a na stronie artystycznej skończywszy. Zajęcia prowadzone są we wspaniałej atmosferze przez wykładowców, dla których fotografia jest nie tylko zawodem, ale przede wszystkim pasją. To było widać. Z czystym sumieniem polecam każdemu, kto interesuje się fotografią i chciałby pogłębić swoją wiedzę, udział w zajęciach organizowanych przez Wydział Architektury, w ramach Otwartego Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej.
Mirosław Wróblewski

Studium jest niesamowite: energia twórcza, świetne wprowadzenie do tematu fotografii, kompetentni wykładowcy – artyści. To nie jest kurs jakich wiele. To okno na świat Sztuki Fotografii. Drzwi musimy (o ile ktoś chce) odnaleźć sobie sami. Ale dostaliśmy klucz. Dziękuję.
Renata Płatek

Studium jest świetne. Bardzo bogaty program poruszający wiele aspektów fotografii, świetne warsztaty, bardzo ciekawe wykłady i wspaniali prowadzący. I ta atmosfera i nowe znajomości – długo można wymieniać! Przy okazji wielkie podziękowania dla wykładowców: Anita Andrzejewska, Andrzej Pilichowski-Ragno, Piotr Kotucha, Zbigniew Wikłacz, Marta Miśkowiec i Marek Maszczak. Dzięki za ogrom wiedzy!
Marcin Ejsmont

Na kurs wybierałam się 3 lata, w końcu na moje szczęście się udało.
Wyniosłam z kursu mnóstwo wiedzy na temat możliwości aparatu, historii fotografii i morze inspiracji. Nigdy w życiu samodzielnie nie usystematyzowałabym w taki sposób wiedzy z dziedziny fotografii. Program kursu odpowiadał mi w 110%. Dostałam to czego się spodziewałam i dużo więcej. Odkryłam nowe spojrzenie na fotografię. Poznałam pracę w ciemni.
Mam świadomość że to początek mojej drogi, dużo zdjeć przede mną. Z konstruktywnej krytyki wyciągam wnioski.
Prowadzący z OGROMNĄ PASJĄ i ZAANGAŻOWANIEM dzielą się swoją wiedzą. INSPIRUJĄ.
Pan Kierownik otacza Studium doskonałą opieką. Zawsze pomocny i bardzo cierpliwy.
Piękny i wartościowy czas, wspaniali ludzie. Polecam z całego serca. Dla każdego kto kocha fotografię to obowiązkowy przystanek.
Beata Maślany

Ujmując rzecz krótko – studium to połączenie wiedzy i praktyki z zakresu szeroko rozumianej fotografii, podane w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. A mówiąc szerzej – nie chcę tu powtarzać innych opinii o studium, ale potwierdzam, że najmocniejszą jego stroną są prowadzący, którzy potrafią swoje doświadczenie przekazywać innym. Jeżeli pasjonujesz się fotografią i chciałbyś rozwinąć swoje umiejętności i wypracować sposób patrzenia na świat „okiem fotografa”, jeżeli jesteś w ogóle ciekawy „świata fotografii”, ten kurs jest zdecydowanie dla ciebie. Dla mnie to było ponad 100 godzin doskonałej atmosfery, interesujących lekcji i wciągających ćwiczeń, prowadzonych z dużym zaangażowaniem. Jeżeli zastanawiasz się (jak ja kiedyś), czy wybrać np. nowy sprzęt, czy ten kurs – to z perspektywy czasu śmiało polecam to drugie. (I nie – nie jest to opinia sponsorowana 😉)
Rafał Koścień

Nie ważne czego szukasz w fotografii i czego chciałbyś się jeszcze nauczyć. A może wydaje ci się że wszystko już wiesz??? Otwarte Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej ROZWIJA!!!! Rozwija nasze myślenie o fotografii, rozwija to co już wiedzieliśmy w zupełnie innych kierunkach, kierunkach które do tej pory były dla nas zagadką lub nawet tajemnicą, a co najważniejsze rozwija nas jako ŚWIADOMYCH FOTOGRAFÓW. Czy polecam ………. sami się domyślcie 🙂
Joanna Targosz

Drodzy Wykładowcy, bardzo dziękuje za to jak wpłynęliście na mnie i moje myślenie o fotografii. Fotografia stała się dla mnie formą ekspresji. Codziennie stykam się z ogromna dawką emocji, które oddziałują na mnie w rożny sposób. Fotografowanie pozwala mi odpowiednio skutecznie odreagować.. Niewiarygodne jest to, ile radości można mieć z fotografowania 🙂
Całym sercem polecam kurs, którego program jest rzetelnie przemyślany i profesjonalnie zorganizowany przez kierownika Studium, Zbigniewa Wikłacza.
Szczególne podziękowania uznanym wykładowcom, artystom; Anicie Andrzejewskiej za wprowadzenie w świat fotografii analogowej i pracę w ciemni fotograficznej, Andrzejowi Pilichowskiemu-Ragno za zajęcia street photography oraz portretu. Będę wracała do tych wspomnień z zajęć nie raz. Dziękuje wspaniałym koleżankom i kolegom za cudowną atmosferę podczas trwania studium oraz wasze wsparcie w procesie tworzenia 🙂
Życzę kolejnych sukcesów.
Patrycja Uran

Wspaniali ludzie i emocje, bezcenne lekcje, wspaniała możliwość dzielenia się pasją jaką jest fotografia 🥳❤
Natalia Drożyńska-Feluś

Po zakończeniu chce się powiedzieć „ja chcę jeszcze raz!!!”. Ten kurs otwiera oczy, otwiera głowę, doświadczonym mówi jak mało umieją, a nowym jak dużo muszą się nauczyć i, że to dopiero początek „zabawy”. Wspaniali prowadzący o ogromnej wiedzy i doświadczeniu w fotografii. POLECAM.
Janusz Zielant

Długo szukałam kursu fotografii, który spełniałby moje oczekiwania. W końcu trafiłam do Studium PK… Czy to była dobra decyzja? Nie… to była wspaniała decyzja! 😉 Zajęcia prowadzone były na wysokim poziomie, po pierwszych godzinach zastanawiałam się co ja tam robię, ale szybko okazało się, że wiedza przekazywana jest w taki sposób, że automatycznie zaczęłam wdrażać różne techniki… efekty naprawdę duże! (jak porównam moje wcześniejsze prace). Zajęcia praktyczne były ciekawe, udało się poznać różne dziedziny fotografii i sprawdzić w czym czuję się najlepiej. Dodatkowo spotkałam fantastycznych ludzi! Udało nam się stworzyć wspaniałą i zgraną grupę 😉 Czego chcieć więcej? Może kolejnych edycji i stopni wtajemniczenia? 😀
Magdalena Michałek

Ciekawy program, inspirujący wykładowcy pełni wiedzy, pasji i humoru.
Idealne miejsce do poznania nowych ludzi i nauki fotografii w różnych aspektach, polecam serdecznie!
Justyna Zając

Świetne miejsce i ludzie, którzy pomagają w rozwoju sztuki fotografowania.
Igor Sowa-Pawłowski

Wspaniale spędzony czas!
Fantastyczna przygoda, wiele ciekawych postaci poznanych podczas trwania kursu, bardzo interesujący prowadzący. Tematyka omawiana na zajęciach była szeroka, a atmosfera rewelacyjna.
Anna Para

Znakomite miejsce, prowadzone przez ludzi z pasją i ogromną wiedzą.
Renata Zając

Dobrze spędzony czas. Interesujące zajęcia. Dużo cennych uwag i cała masa wyniesionej wiedzy. Wykładowcy z pasją. Zarażeni tym foto-wirusem teraz chodzą, pstrykają, ludziom przeszkadzają, słońca wypatrują, deszczu, wiatru… Warto! Polecam!
Magda Batog

Moi Drodzy Wykładowcy i Uczestnicy! Dziękuję za trzy miesiące super przygody, odskoczni i samych przyjemnych wrażeń! (Nawet krytyka była świetna i upragniona – m.in. po nią przyszłam). Cieszyłam się każdą chwilą spędzoną na zajęciach. Podobał mi się program i humor i pasja naszych Wykładowców… Od początku uderzyła mnie otwartość, ciepło i chęć pomocy. To było bardzo miłe! Żal że minęło…
Ewa Roden-Burns

Wszystkim niezdecydowanym, którym tli się w głowie chęć nauki w tym miejscu, polecam z całego serducha 🙂
Dla mnie był to kapitalny czas, wśród fantastycznych ludzi (zarówno prowadzących jak i uczestników).. Radosna atmosfera i otworzenie głowy na inne typy fotografii 😉 Zdecydowanie było warto. Polecam!!!
Urszula Czochara

Okres ostatnich kilku miesięcy był super przygodą oraz rewelacyjną nauką, za którą chciałbym wam serdecznie wszystkim podziękować. Spędziłem rewelacyjnie czas i wiele się nauczyłem, więc gorąco dziękuje za tą wiedzę, energię i, co najważniejsze, jeszcze większą fascynacje fotografią!
Wierze, że najciekawsze fotografie jeszcze przed nami i efekty naszego Studium dopiero zaowocują!
Jesteście najlepsi, dzięki wielkie!
Krzysztof Borowiec

100 godzin spędzonych w towarzystwie bardzo dobrych fotografów i ciekawych ludzi. Wykładowcy Studium prezentują zarys historii fotografii, malarstwa i architektury oraz uczą podstaw pracy w studiu, fotografii produktowej, portretowej, streetowej oraz pejzażowej. W ten sposób skutecznie zaciekawiają i wskazują drogę do dalszego samodzielnego rozwoju. Sprawiają, że chcemy więcej i robimy więcej.
Uczą uważnego przyglądania się wszystkiemu, co nas otacza, patrzenia którego konsekwencją jest widzenie oraz rejestracja obrazu w sposób nie tylko poprawny warsztatowo, ale również ciekawy i nieszablonowy. Uświadamiają jak ważne jest uchwycenie na zdjęciu emocji i uczuć. Rozbudzają wyobraźnię, pogłębiają wrażliwość, wyrabiają poczucie estetyki i uczą odróżniania byle pstryków od dobrej fotografii.
Pomimo tego, że czas trwania kursu nie zawsze pozwala na zagłębienie się w omawianym temacie, to dał mi on więcej niż oczekiwałam. Materiały do nauki są dziś ogólnie dostępne, każdy z nas ma je w zasięgu ręki, aby jednak obrać właściwy kierunek trzeba wiedzieć czego szukać, a czego unikać, umieć odróżnić dobre od kiepskiego. Jednocześnie należy podkreślić, że mimo ograniczeń czasowych żadne bardziej dociekliwe i szczegółowe pytanie nie pozostaje bez odpowiedzi.
Natalia Hermanowicz-Drzymała

Świetni wykładowcy, o bardzo dużej wiedzy, komunikatywni, pomocni. Bardzo miła, wesoła atmosfera panująca na zajęciach.
Wady kursu: Mógłby trwać dłużej 🙂
Piotr Szpejna

Chciałabym wszystkim uczestnikom kursu i oczywiście naszym wykładowcom serdecznie podziękować za te kilka weekendów, które mogliśmy razem spędzić. Było to dla mnie świetne doświadczenie, które zdecydowanie pozwoliło mi poznać bardziej fotografię i pogłębić swoją wiedzę na ten temat. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję jeszcze nie raz spotkać się gdzieś, czy to na zdjęciach czy na wystawach czy po prostu na piwku 🙂 Dziękuję raz jeszcze i serdecznie pozdrawiam, życzę zdrówka i pięknych fotek! 🙂
Agnieszka Ratajewicz

Kapitalny kurs, doskonali nauczyciele, niezwykłe zajęcia
Malwina Uznańska

Chciałam Wam Wszystkim podziękować za świetne trzy miesiące wspólnej przygody fotograficznej 🙂
Szczególne podziękowania dla Wykładowców za ciekawe opowieści warsztatowo-historyczne i mnóstwo ponadprogramowego wsparcia (te dyskusje o kompozycji do 22 ;-)) i komentowania naszych prac.
I mam nadzieję, że będziemy na siebie wpadać przy okazji różnych ciekawych fotograficznych wydarzeń (koniecznie dajcie znać o Waszych wystawach), a może uda nam się kiedyś jeszcze wspólnie wybrać na jakiś fotograficzny spacer albo nawet wyjazd?
Mirosława Zydroń

Bardzo inspirujące zajęcia, uczące – oprócz aspektów technicznych – nowych sposobów patrzenia 🙂
Katarzyna Korczowska

Żyjemy w czasach, kiedy fotografia nieco straciła na wartości. Nie kolekcjonujemy już zdjęć w albumach, kupujemy coraz to większe dyski zewnętrzne, aby pomieścić ich ogrom w folderach. Rodzice na przedszkolnych/szkolnych występach patrzą na swoje dzieci przez ekrany telefonów kom., ew. aparatów cyfrowych. Wydaje nam się, że jesteśmy świetni w tym co robimy, bo przecież ilość like-ów na fb mówi sama za siebie. Warto skorzystać z oferty Studium i zacząć fotografować bardziej świadomie. Kurs pozwala nam sprecyzować jaki rodzaj fotografii najbardziej nas interesuje; poznajemy historię fotografii oraz prace najwybitniejszych fotografów; dowiadujemy się, jak ważnym elementem w fotografii jest światło; fotografujemy, fotografujemy i fotografujemy. Profesjonalne podejście wykładowców, jest fundamentem całego kursu, dzięki nim czujemy, że to był strzał w dziesiątkę.
Osobiście jestem w pełni zadowolona z kursu, znalazłam TO, czego szukałam, dostałam świeże spojrzenie na pojęcie fotografii, jestem o niebo mądrzejsza. Opinie wykładowców na temat moich zdjęć robionych w czasie kursu, dały mi wiele do myślenia. Stworzyliśmy wszyscy świetną grupę i pomimo zakończenia kursu, dalej podtrzymujemy znajomość, planując wspólne wyprawy fotograficzne. Wisienką na torcie jest wspólna wystawa wszystkich uczestników. Jest to niebywałe przeżycie, pełna satysfakcja i mobilizacja do dalszego działania – fotografowania.
Jest jeden dość duży minus tego kursu – to smutek, który pozostaje po jego zakończeniu, z którym każdy radzi sobie na swój sposób 🙂
Aneta Napieraj

Bardzo przydatny kurs. Przyjazna atmosfera stworzona przez wykładowców reprezentujących różne style przekazywania wiedzy. Doskonała oferta dla osób chcących zagłębić się w arkana sztuki fotograficznej. Bardzo dużo się nauczyłem. Gorąco polecam!!!
Marek Dworzański

Zajęcia prowadzone z ogromnym zaangażowaniem, pod czujnym okiem Pana Dyrektora 🙂 pozwalają uświadomić sobie jak wiele jest aspektów fotografii. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie, a charyzmatyczni prowadzący pomogą w odnalezieniu własnej ścieżki, kształtując naszą wrażliwość i zachęcając do obserwacji i nowego spojrzenia na pozornie znane nam obrazy. Do tego grupa osób, z którymi można dzielić swoją pasję.
Zachęcam, jest niepowtarzalnie 🙂
Agata Mazurkiewicz

Wspaniała przygoda, cudowni ludzie. Czas, który otwiera bardzo oczy, zmienia spojrzenia, poszerza horyzonty. Magiczny świat fotografii stał się jeszcze bardziej magiczny, ale też bardziej świadomy. Polecam bardzo wszystkim, którzy jeszcze nie do końca wiedzą czego w tym świecie szukają, ale wiedzą, że chcieliby ten świat lepiej poznać.
Nie wspominając już o wernisażu … 😉
Anna Gawlik

Idealne miejsce, gdzie można rozpocząć przygodę z fotografią. Ciekawe wykłady i dobór przedmiotów. Najcenniejsze są spotkania warsztatowe pod okiem świetnych fotografów.
Chciałam jeszcze raz podziękować za “skuteczne” rozbudzenie pasji do fotografii i wiedzy o niej. Od października zaczynam studia na ITF w Opavie, o czym bardzo marzyłam i udało mi się zdać egzaminy wstępne z jednym z najwyższych wyników 🙂
Iwetta Gintowt-Paprocka

Kurs obejmował wszystkie najbardziej istotne działy współczesnej fotografii, które zostały omówione w sposób wyczerpujący teoretycznie, oraz przerobione praktycznie – w plenerze lub w odpowiednio wyposażonych studiach fotograficznych. Wykładowcy bardzo dobrze wyjaśniali na bieżąco wszelkie wątpliwości moje jak i (tak mi się wydaje) innych uczestników kursu. Gdyby Politechnika Krakowska w oparciu o wykładowców i zaplecze techniczne, które było do dyspozycji Studium chciała otworzyć regularne studia wyższe z fotografii, z pewnością byłbym jednym z pierwszych chętnych na taką formę kształcenia.
Roman Romanowski

Studium to nie tylko nauka, to również świetna atmosfera, ludzie tworzący ten kurs, genialni i cenieni wykładowcy, który w sposób ciekawy przekazują tajemnice fotografii. To wszystko daje poczucie, że trafiłeś we właściwe miejsce. 100 godzin to stanowczo za mało, bo chcę się więcej. Polecam bardzo,
Kamila Kała